Elektronický boj v AČR

532_m_oficial_1_pruhl_maly.jpg
  • 13.3.2015
  • Karel Šurányi

Elektronický boj je v podmínkách AČR rozdělen do tří základních složek, z nichž každá plní svoji specifickou úlohu ať již v závislosti na ostatních složkách, nebo samostatně. Tyto složky EB jsou následně děleny v závislosti na jejich obsahu a způsobu provedení.

Elektronická podpora

je pasivní součást elektronického boje (není vyzařována vlastní elektromagnetická energie), zahrnující pátrání, zachycení, identifikaci, zaměření a zjištění polohy zdroje úmyslného nebo neúmyslného vyzařování elektromagnetické energie pro účely okamžitého rozpoznání hrozeb, targetingu, plánování a vedení následných operací. Poskytuje informace potřebné pro okamžitá rozhodnutí v oblasti vlastní elektronické ochrany, elektronického působení a v dalších taktických činnostech. Úkolem je na základě analýzy shromážděných dat a poznatků, získaných cíleným pátráním a sledováním v elektromagnetickém spektru, vytvořit a šířit ucelenou jednozdrojovou informaci o elektronické situaci na bojišti. Uvedené úkoly v rámci AČR plní síly a prostředky rádiového a radiotechnického průzkumu, které jsou organizačně začleněnyv sestavě jednotek EB.

Elektronické působení

je aktivní (ofenzivní) součást elektronického boje, zahrnující použití elektromagnetické nebo směrované elektromagnetické energie k působení proti silám, prostředkům nebo vybavení protivníka. Kombinuje nedestruktivní způsoby použití elektromagnetické energie (elektronické rušení a elektronické klamání) s destruktivními způsoby reprezentovanými zbraněmi využívajícími směrovanou energii k elektronické neutralizaci (případně ničení) elektronických zařízení protivníka.

Elektronické rušení je úmyslné vyzařování, zpětné vyzařování nebo odrážení elektromagnetické energie s cílem snížení efektivnosti elektronických zařízení, prostředků nebo systémů protivníka. Rušení je detekovatelné, a tudíž může být zjištěno a zaměřeno protivníkem. Navíc může způsobit neúmyslné ovlivnění vlastních elektronických systémů. Proto musí být používáno uvážlivě a cílevědomě a musí být koordinováno s ostatními operačními činnostmi.

Elektronické klamání je úmyslné vyzařování, změny, pohlcování nebo odrážení elektromagnetické energie za účelem oklamání, odvrácení pozornosti nebo svedení protivníka a jeho elektronických systémů. Elektronické klamání pozměňováním, deformací a falzifikací elektromagnetického vyzařování může způsobovat, že protivník jedná způsobem odpovídajícím našim zájmům nebo ohrožujícím jeho zájmy.

Elektronická neutralizace je cílené využití elektromagnetické energie k dočasnému umlčení nebo trvalému zničení (elektronické ničení – zbraně se směrovanou energií) elektronických zařízení protivníka, která ke své činnosti využívají elektromagnetické spektrum.

Elektronická ochrana

je součást elektronického boje, zahrnující činnosti k zajištění ochrany vlastních sil, prostředků nebo vybavení efektivním využitím elektromagnetického spektra proti působení protivníka; dělí se na dvě části. Všechny vlastní elektronické systémy jsou pro potenciálního protivníka nejenom primárními zdroji informace, ale mohou být rovněž cíli prostředků jeho elektronického působení. Jejich aktivní činnost projevující se vyzařováním elektromagnetické energie je demaskujícím příznakem, kterého může být zneužito proti činnosti vlastních sil a prostředků nejenom za války, a to v kterékoli fázi boje, ale rovněž v míru. Proto je elektronická ochrana považována za nejdůležitější součást EB.

Pasivní elektronická ochrana (pasivní opatření elektronické ochrany) obsahuje nezjistitelná (nedetekovatelná) opatřeník zajištění efektivního využití elektromagnetického spektra vlastními silami a prostředky.

Aktivní elektronická ochrana (aktivní opatření elektronické ochrany) jsou zjistitelná (detekovatelná) opatření k zajištění efektivního využití elektromagnetického spektra vlastními silami a prostředky. Zahrnuje tato opatření: řízené vysílání, elektronické maskování, zajištění odolnosti elektronických prostředků a použití ochranných rušičů.