Úvodní stránka > Aktuality > Memoriál generálporučíka Mikuláše Končického

Memoriál generálporučíka Mikuláše Končického

První ročník Memoriálu generálporučíka Mikuláše Končického vyhrál 12. listopadu v Moravskoslezském kraji smíšený tým vojáků 532. praporu elektronického boje a Aktivní zálohy při KVV Ostrava.         
 
Akci s podtitulem vojenské všestrannosti pořádala jako vzpomínku na svého dlouholetého předsedu generála Končického, který zemřel v prosinci 2015, jednota Ostrava 1 Československé obce legionářské. Generál Končický, tankista, osvoboditel Ostravy, nositel Řádu Bílého lva a celé řady dalších vysokých vyznamenání si až do vysokého věku udržoval fyzickou kondici výstupy na Lysou horu a pravidelným plaváním. Disciplíny soutěže věnované jeho památce, pak zcela logicky, měly podobnou náplň.
 
Čtyřčlenná družstva tak čekal v první etapě sjezd řeky Odry ze Starého Bohumína do polského Zabelkowa. Sjezd se uskutečnil na kánoi. Soutěžili pouze tři závodníci. Dva pádlovali a třetí byl v roli zraněné osoby, která musela být nejprve ošetřena. Čtvrtý závodník čekal s vozidlem u mostu v polském Zabelkowě. Startovní čáru ve Věřňovicích opustilo společně celkem devět týmů. Než závodníci vyrazili do druhé etapy na ostravskou střelnici Corrado, museli v cíli epizody loď vynést na břeh, vyčistit a naložit na přívěs.
 
Střelby probíhaly z pistole a samonabíjecí verze samopalu na klasické terče s kruhy na vzdálenost 25 resp. 50 metrů. Každý jednotlivec měl deset ran. Závěrečná etapa spočívala v přesunu na nádraží v Ostravici a následném výstupu na vrchol Lysé hory, v tom čase pokrytý 20 cm sněhu a mlhou.
 
Opavské družstvo ve složení kapitán Michal Peterek, poručík Jakub Smetala, četař Vladimír Zeman (všichni z 532. praporu elektronického boje) a svobodník Marek Ziemniok (z Aktivní zálohy KVV Ostrava) po zrychleném přesunu vyšláplo na Lysou jako druhé, ale po výkonech v předešlých etapách přesto dosáhlo na celkové vítězství v soutěži.
 
Závodu určeného pro členy Aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Ostrava, příslušníky armády, Československé obce legionářské a jejich příbuzné a kamarády se mezi jinými osobně zúčastnil honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník.
 
Text a foto: kapitán Petr Šiler 
 
 
  

Nahoru