Prezentace 532.praporu EB na elektotechnických školách

plakat_532preb_foto.jpg
  • 26.11.2019
  • Radim Hranec

V průběhu měsíce listopad proběhla prezentace našeho praporu na středních elektrotechnických školách v Havířově a v Ostravě. Cílem této prezentace bylo zaujmout budoucí absolventy těchto škol službou v AČR, konkrétně u 532. praporu elektronického boje. Vzhledem k faktu, že problematika elektronického boje má poměrně dynamický rozvoj a její význam při bojové podpoře AČR narůstá, je nutné, aby náš prapor posílil právě o mladé odborníky, kteří vycházejí z rozličných elektro oborů. Náš prapor hledá především specialisty, kteří mají a budou mít chuť se podílet na rozvoji a profesionalizaci v oblasti elektronického boje.

V neposlední řadě bylo cílem vyzdvihnout možnost a benefity studia na Univerzitě obrany pro ty, kteří mají zájem svá studia ještě prohloubit, zejména na Fakultě vojenských technologií. Tuto oblast představil kpt. Ing. Lukáš Hon, za což mu velmi děkujeme, jelikož právě z této fakulty míří poměrná část absolventů k elektronickému boji.

Oblast fungování praporu a jeho specifické zaměření studentům přiblížil kpt. Ing. Bc. Michal Peterek, kdy studentům nechal nahlédnout do života vojáka z povolání, ale především poodkryl závěs specifické činnosti práce na praporu elektronického boje.

Dynamické ukázky komentovali kpt. Ing. Vítězslav Vicher, rtn. Roman Folvarský, rtn. David Kubíček a čet. Jan Kašný. Studentům zde byla předvedena funkce ochranných rušičů MANPACK. Na statickou ukázku posloužilo vozidlo IVECO MPRS I. Taktéž byly předvedeny zbraně, které jsou v současné době využívány AČR. Mezi nejoblíbenější ukázku ovšem patřila demonstrace eliminace dronu pomocí MANPACK G, kdy si sami studenti vyzkoušeli, že dron je neovladatelný.

Prezentace našeho praporu na školách byla pro nás samotné přínosem, a to vzhledem k faktu, že jsme sami museli hledat nové cesty, jak přiblížit a zpopularizovat oblast elektronického boje a armády samotné a najít cestu k současné mladé generaci a zaujmout ji. Velení praporu pevně věří, že se alespoň zlomek oslovených studentů k našemu praporu vrátí již v uniformě a stanou se součástí našich týmů.

Zároveň je nutné poděkovat školám a jejich ředitelům za jejich aktivní podíl, jak v poskytnutí prostorů na prezentaci a dynamickou ukázku, tak především za ochotu se podílet na našem projektu.

Zejména děkujeme:

SOŠ Havířov – Šumbark

SPŠE Havířov

SŠ elektrotechnická Na Jízdárně

Střední odborná škola teleinformatiky Ostrava – Poruba

SPŠ elektrotechniky a informatiky


 

Doufáme, že i nadále budeme rozvíjet naši spolupráci a vzájemnou prestiž.